Hem > Blogg > Intervju med Johnny Hellström

Intervju med Johnny Hellström

En av våra senaste rekryteringar är Johnny Hellström, en tidigare lagerarbetare och produktionsmedarbetare som valde att byta bana och bli systemutvecklare. Vi har pratat med Johnny om hans resa, vad som lockade honom till Empir Industry och hur han ser på sin roll. 

Intervju med Johnny Hellström

  • Intervju

  • Personal

  • Produktion

På Empir Industry är vi alltid på jakt efter kompetenta medarbetare som kan bidra med nya perspektiv och erfarenheter. En av våra senaste rekryteringar är Johnny Hellström, en tidigare lagerarbetare och produktionsmedarbetare som valde att byta bana och bli systemutvecklare. Vi har pratat med Johnny om hans resa, vad som lockade honom till Empir Industry och hur han ser på sin roll. 

Från produktionsteknik till projektledning 

Johnny har en bakgrund inom livsmedels- och metallindustrin men kände för några år sedan att det var dags för en förändring. ”Jag har alltid varit intresserad av teknik och hade tidigare läst lite programmering. Men det var inte förrän för tre år sedan som jag bestämde mig för att gå tillbaka till skolbänken och utbilda mig till systemutvecklare,” berättar han.

Under sin utbildning fick Johnny upp ögonen för Empir Industry genom ett föredrag av vd Daniel Johansson under introduktionsveckan. Han fick snabbt en positiv bild av företaget och när det blev dags att söka praktik var Empir Industry hans förstahandsval.

”Jag hade även träffat Mikael Hedlund privat och ställt lite frågor om företaget. Det lät som en spännande arbetsplats med mycket kompetens, så jag sökte och fick en praktikplats. Det ledde sedan vidare till en fast tjänst,” säger han.

En brant inlärningskurva

Johnny beskriver sin tid på Empir Industry som mycket utvecklande. ”Det har varit en brant inlärningskurva, men det är precis det jag ville ha. Jag har fått stort förtroende från dag ett och har kastats rakt in i spännande projekt. Ett av de första jag jobbade med var att bygga ett system för en stolfabrik i USA, vilket var en riktigt bra erfarenhet.”

Den stora mängden kunskap hos kollegorna är något Johnny uppskattar. ”Det är väldigt hög kompetens här, och jag lär mig hela tiden av de jag jobbar med. Bara att ta en kaffe och prata med någon kan ge nya insikter.”

Från bandy till kod

Något som kanske överraskar många är att Johnny tidigare spelade bandy på elitnivå. ”Jag har flyttat runt mycket genom åren på grund av bandyn. Jag har spelat i Elitserien och Allsvenskan, samt en tid i Norge. Till slut kände jag att jag ville satsa på en stabil karriär och då blev systemutveckling det naturliga valet.”

Välkommen till teamet!

Vi är glada att ha Johnny ombord och ser fram emot att följa hans utveckling på Empir Industry. Med sin unika bakgrund och sitt driv kommer han att bli en stor tillgång för vårt team och våra kunder.

Välkommen Johnny!

Två personer i en modern tillverkningsindustri som blir en ”smart fabrik” och alltmer relevant för att optimera processer och öka effektivitet

Ladda ner vårt whitepaper

Tips för en smartare fabrik – I den moderna tillverkningsindustrin blir ”smart fabrik” alltmer relevant för att optimera processer och öka effektivitet. Flera tips för att transformera en traditionell fabrik till en smart produktionsanläggning utforskas i detta whitepaper.

Tips för en smartare fabrik

Kom igång!

Kontakta oss så får svar på alla dina frågor, den IT-hjälp du behöver och djupare insikt i våra produkter och tjänster.

Kontakta oss